uzucapiunea

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

uzucapiunea

Mesaj  floriansache la data de Lun Oct 01, 2012 1:56 pm

Sunt din dolj, dar acum lucrez in italia.În anul 1989 ,am cumpărat impreună cu sora mea ,un teren , cca 5000 mp(in comună=intravilan!?)pe care se afla o casă și un pătul.
Noi am cumpărat de la cineva,care și el la rîndul lui cumpărase de la fiul proprietarului ,în anul 1988,totul cu o chitanță de mînă, care din păcate nu o mai avem. După ce am cumpărat noi ,am împărțit în felul următor: cca 2500 mp de teren pentru mine ,iar sora mea ,casa pătulul , și cca 2500 mp de teren. Pe partea de teren care mi-a revenit mie , în anul 1990, mi-am construit o casă,iar mai apoi ,o bucătărie și o cameră,tot, fără autorizație. Acum in 2012, doresc să-mi construiesc o altă casă,pe același teren ,loc este destul chiar pentru un bloc,de data aceasta vreau să fie totul în regulă.Nu pot însă ,să obțin ,autorizația de construcție
deoarece nu am titlul de proprietate .Am consultat un avocat, din Craiova , și mia spus căci toate procesele de acest fel sunt pierdute în instanță, datorita faptului ca inainte de 1989 era in vigoare o lege -Legea nr.58/1974-care la art.30 interzice înstrăinarea
(vînzarea) de terenuri prin acte ,între vii ,fără a fi autorizate de o autoritate.
. În tot acest timp ,din 90 pînă în prezent, eu am locuit mereu fără întrerupere ,sunt cunoscut ca proprietar, și am impozitul pe casă și teren plătit la zi. În registrul agricol
figurează și membri familiei mele
Am înțeles căci pe acest site, răspunde un avocat.
Vă rog să-mi răspundeți , chiar nu mai este nici o șansă să intru în legalitate și astfel să obțin titlul de proprietate. Dacă e posibil, să-mi indicați și un avocat,de pe raza judecătoriei Segarcea Dolj care să-și facă treaba

floriansache

Data de înscriere : 01/10/2012

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum